Nasz program wyborczy przedstawimy trochę w innej formie – a mianowicie po kolei. Nasz wyborczy alfabet przedstawia się następująco…
[A]
ADMINISTRACJA SAMORZĄDOWA
- Ostatnie 4 lata pokazały, że Urząd Gminy Jaworze może być miejscem przyjaznym. Nasi urzędnicy są dla Państwa zawsze do dyspozycji, a ja nawet czasem bywam do niej i 24 godziny na dobę w kontakcie z Państwem.
- Uzupełniliśmy monitoring gminny o kolejne lokalizacje kamer i zamierzamy nadal rozbudowywać system bezpieczeństwa publicznego w Jaworzu. Już wkrótce obejmiemy nim także boisko przy SP1, Park Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Stary Basen” oraz w inne newralgiczne miejsca w Jaworzu.
- Zmieniło się także wnętrze i otoczenie Urzędu – mamy kącik dla dzieci i Arboretum, które stało się swoistym mikrosferą zieleni w Jaworzu. W przyszłym roku zadbamy o fronton urzędu, bo ten pozostawia wiele do życzenia. Być może powstaną kolejne takie mikrosfery.
- Systematycznie zmniejszamy poziom zadłużenia gminy oraz dbamy o zwiększanie pułapu dochodów finansowych gminy, aby finansować nowe projekty i niezbędne działania. Nadal chcemy prowadzić akcję „Zamelduj się w Jaworzu” – jako zachętę do płacenia podatku PIT „w naszej gminie”, a nie na rzecz innych miejscowości.
- Zakup budynku „Pod Goruszką” od Gminnej Spółdzielni Jasienica-Jaworze (tam, gdzie dzisiaj jest sala sesyjna, sala ślubów Gminna Biblioteka Publiczna i SP nr 1) – to inwestycja w poszerzanie mienia komunalnego naszej gminy.
- Konsultacje społeczne ważnych spraw z mieszkańcami – to już się dzieje i będzie się pogłębiało. W końcu co roku spotykaliśmy się na wspólnych spotkaniach i ta tradycja nie zostanie zarzucona. Warto rozmawiać o Jaworzu!
- Dodatkowo wprowadzimy obywatelską inicjatywę ustawodawczą, a także w ramach Rady Gminy Jaworze utworzymy Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.
- Każdego roku, późną wiosną, będziemy prezentować „Raport o Stanie Gminy” i urządzimy nad nim otwartą debatę. Liczymy na Państwa głos.
- Od najbliższej kadencji obrady Rady Gminy Jaworze będziemy transmitować w Internecie.
- Zwiększenie transparentności Urzędu Gminy Jaworze i działań podejmowanych przez wójta.
[B]
BUDŻET OBYWATELSKI DLA JAWORZA
- Budżet obywatelski dla Jaworza to inicjatywa, która musi być kontynuowana.
- Zwiększymy od 2020 roku poziom finansowania w tej formie do co najmniej 0,5% poziomu wydatków budżetowych ogółem.
- Wdrażamy i rozwijamy „inicjatywę obywatelską” przy projektowaniu budżetu, zapraszając do współdecydowania w tym zakresie wszystkich jaworzan.
[C]
CZYSTE JAWORZE
- Ekologia to podstawa. W kolejnej kadencji zamierzamy otworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej w Jaworzu, w co zaangażowane będzie m.in. Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej.
- Stworzenie przy Muzeum „Motylarni” jako ośrodka edukacji przyrodniczej.
- Kontynuacja rozbudowy kanalizacji sanitarnej – m.in. w rejonie ul. Sosnowej i Zdrojowej w Jaworzu.
- Montaż systemów fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej – w tym na budynkach obu szkół podstawowych, na przedszkolu w Jaworzu Średnim, na budynku Urzędu Gminy Jaworze, na ośrodku zdrowia, szkół, zaplecza sportowego Koralowej Areny itp.
- Realizacja projektów w zakresie redukcji niskiej emisji, w tym wymiana kotłów węglowych na ekologiczne oraz podjęcie starań o montaż pomp ciepła i systemów ogniw fotowoltaicznych na budynkach indywidualnych.
- Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz funkcjonowanie stacji meteo, czyli „wiesz, czym oddychasz” jako informacja dla mieszkańców o stanie środowiska naturalnego.
[D]
DROGI GMINNE
- Kontynuacja realizacji Programu Modernizacji Dróg Lokalnych w Jaworzu.
- Poprawa bezpieczeństwa w ruchu pieszych, szczególnie dzieci i młodzieży – inteligentne przejścia dla pieszych i temu podobne inwestycje.
- Rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego jako działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców.
- Podjęcie działań na rzecz budowy chodnika wzdłuż ul. Zacisznej i uzupełnienie chodnika przy ul. Cisowej (w tym zakresie konieczna współpraca z powiatem oraz pozyskanie dodatkowych środków pozabudżetowych).
- Budowa parkingu na ok. 100 miejsc samochodowych między Parkiem Zdrojowym a Plebanią wraz z przebudową ul. Wapienickiej – w tym nowoczesna stacja ładowania samochodów elektrycznych.
- Modernizacja ul. Kalwaria (w ramach nowo projektowanego przez Rząd RP programu dofinansowania dróg gminnych i powiatowych).
[E]
EDUKACJA – NASZE SZKOŁY I PRZEDSZKOLA
- Mądre dokończenie reformy oświatowej w Jaworzu poprzez przystosowanie obu szkół do nowych wyzwań w zakresie edukacji – wyposażenie niezbędnych klasopracowni.
- Dofinansowanie edukacji językowej i ekologicznej dzieci i młodzieży w Jaworzu.
- Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu.
- Poszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych oraz promowanie międzyszkolnej współpracy międzynarodowej.
- Podjęcie działań na rzecz zaprojektowania i budowy nowego przedszkola w Jaworzu (ewentualnie z oddziałem żłobkowym), o ile pozwolą na to środki oraz zasób nieruchomości gminy – proponowana lokalizacja: ogródek Przedszkola Nr 1.
- System stypendialny.
[F]
FUNDUSZE UNIJNE I ŚRODKI POZABUDŻETOWE
- Centrum Edukacji Ekologicznej – to pomysł, który zrealizujemy ze środków unijnych.
- „Dom Zdrojowy im. Maurycego St. Genois d’Anneaucourt” jako Centrum Dialogu Międzypokoleniowego i Usług Społecznościowych – mamy na to prawie 3,2 mln złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
- Lokalna Grupa Działania i Lokalna Grupa Rybacka – źródło dofinansowania różnego rodzaju projektów.
- Euroregion „Śląsk Cieszyński”, Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska”, Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina” – mikroprojekty kulturalne, sportowe, edukacyjne, przyrodnicze i transgraniczne.
- Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – g]projekty środowiskowe, ekologiczne i uzdrowiskowe.
[G]
GŁOS MIESZKAŃCÓW
- Budżet obywatelski jako narzędzie współpracy z mieszkańcami – kontynuacja.
- Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza oraz budżetowa.
- Spotkania z mieszkańcami – dobra tradycja musi być kontynuowana.
- Konsultacje społeczne projektów uchwał i przedsięwzięć samorządowych.
- Transmisja internetowa obrad Rady Gminy Jaworze.
- Doroczna publiczna debata nad „Raportem o stanie Gminy Jaworze”.
[H]
HALA SPORTOWYM SERCEM JAWORZA
- Spełniliśmy naszą obietnicę wyborczą – zbudowaliśmy pełnowymiarową halę sportową, teraz czekamy na olimpijki i olimpijczyków (jedną już mamy!).
- Budowa boiska do gry w plażową piłkę nożną.
- Budowa Otwartej Strefy Aktywności przy wiacie w Jaworzu Nałężu (toczą się rozmowy z Nadleśnictwem ws. pozyskania tych terenów na cele publiczne).
- Zadaszenie trybuny na „Koralowej Arenie” wraz z dalszą modernizacją obiektu.
- Podjęcie starań o pozyskanie terenów dla rozbudowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Jaworzu w okolicach ul. Koralowej.
- Utworzenie „Centrum Sportu i Turystyki” jako gminnego ośrodka rekreacji i aktywności fizycznej (bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów) na rzecz spójnego i ciągłego nadzoru nad obiektami sportowymi, uzdrowiskowymi, turystycznymi i rekreacyjnymi. Pozyskanie nowych terenów na cele sportowo-rekreacyjne i rozbudowa istniejących.
- Dofinansowanie zajęć sportowych, rekreacyjnych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w szkołach i klubach sportowych.
- System stypendialny.
[I]
INNOWACJE
- Innowacja to pozytywnie przyjęte i wprowadzone w życie usprawnienie dla całej wspólnoty mieszkańców. Współczesny świat nie istnieje już bez Internetu. Komputer bez łącza internetowego czy komórka bez 4G lub LTE dla wielu z nas wydają się bez sensu. Cyfrowa Polska to wyzwanie dla nas wszystkich. Stąd też upowszechniamy dostęp do Internetu dla szkół i dla nas samych oraz poszerzamy ofertę hot-spotów w miejscach publicznych.
- Zbudowanie prawdziwej e-Administracji – nie obędzie się to bez innowacyjnego urzędu oraz innowacyjnych urzędników.
[J]
JAWORZE TO NASZE WSPÓLNE DOBRO
- Otoczmy opieką naszą wspólną historię, kulturę i dziedzictwo lokalne.
- Utwórzmy atrakcyjną pokoleniowo Izbę Regionalną.
- Zaktywizujmy jeszcze bardziej organizacje pozarządowe i wzniećmy wolontariat.
- „Trzydziestka” jako Dom Zdrojowy, centrum usług wspólnych, a przy okazji kultury i dialogu międzypokoleniowego
- Poczujmy dumę z Jaworza!
[K]
KULTURA TO NASZE ŹRÓDŁO TOŻSAMOŚCI LOKALNEJ
- „Dom Zdrojowy” jako Centrum Dialogu Międzypokoleniowego i Centrum Usług Społecznościowych (zdobyliśmy na ten cel unijną dotację, dzięki której tak zwana Trzydziestka zostanie zrewitalizowana na cele społeczne i kulturalne).
- Amfiteatr musi pozostać centrum kultury w Jaworzu – w minionej kadencji został obudzony i pobudzony do życia – będzie tak nadal..
- Wzmocnienie pozycji Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu.
- Wsparcie teatru amatorskiego w Jaworzu.
- Budowanie kulturalnej marki gminy – w tym przez przekształcenie Ośrodka Promocji Gminy Jaworze w Centrum Kultury Jaworze (C.K. Jaworze).
[L]
LUDZIE TO PODSTAWA
- Karta „Jaworzańska Rodzina” to dobry pomysł na wsparcie naszych mieszkańców – rozpoczniemy dyskusję na temat stworzenia nowej oferty dla miejscowych rodzin.
- Darmowe przejazdy „70+” w PKSie – to był strzał w dziesiątkę – zobaczymy, czy nie da się więcej… Liczymy m.in. na rozmowy z miastem Bielskiem-Białą.
- Monografia Gminy Jaworze – historyczne, ale i naukowe dzieło o historii Jaworza. W tym również podręcznik o historii Jaworza dla dzieci.
- #SłuchającWas – nowe rozwiązania systemowe, m.in. obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze, transparentność działań samorządu, imienne głosowania i transmisje z obrad rady gminy.
[Ł]
ŁĄCZY NAS JAWORZE!
- PATRZ „X – POPROSZĘ O DWA KRZYŻYKI!” 🙂
- W skrócie kandydaci na radnych Rady Gminy Jaworze:
- Okręg Nr 01: WOJCIECH JASKUŁA,
- Okręg Nr 02: JADWIGA ZABILSKA,
- Okręg Nr 03: AGNIESZKA KUKLA,
- Okręg Nr 04: MAGDALENA KRZEMIEŃ,
- Okręg Nr 05: ZBIGNIEW PUTEK,
- Okręg Nr 06: KRZYSZTOF KLESZCZ,
- Okręg Nr 07: TOMASZ GWÓŹDŹ,
- Okręg Nr 08: PIOTR FILIPKOWSKI,
- Okręg Nr 09: EDWARD PODSTAWNY,
- Okręg Nr 10: DOROTA MAMORSKA,
- Okręg Nr 11: AGNIESZKA NIEBORAK,
- Okręg Nr 12: JAN BATHELT,
- Okręg Nr 13: ROMAN KRUCZEK,
- Okręg Nr 14: TOMASZ JURCZYK,
- Okręg Nr 15: SŁAWOMIR TOMALA,
- Kandydat na Wójta Gminy Jaworze: RADOSŁAW OSTAŁKIEWICZ.
[M]
MŁODZIEŻ
- Dalsze umacnianie roli Młodzieżowej Rady Gminy Jaworze, w której rodzą się niesamowite talenty samorządowe – m.in. przewodnicząca MRG II kadencji (2013-2015) Pani Agnieszka KUKLA kandyduje z mojego Komitetu na radną Rady Gminy Jaworze z okręgu nr 3.
- Otwarcie amfiteatru i obiektów sportowych na potrzeby młodzieży.
- Otwarcie nowej świetlicy środowiskowej na pierwszym piętrze zaplecza sportowego „Koralowej Areny”.
- Nowe miejsca aktywności dla młodzieży, w tym rozbudowa ścieżek rowerowych.
- Włączenie młodzieży w życie społeczne Jaworza – między innymi poprzez stypendia edukacyjne, kulturalne i sportowe.
[N]
NOWE ROZWIĄZANIA
- Kontynuacja bezpłatnych i ogólnodostępnych porad prawnych dla wszystkich mieszkańców Jaworza.
- Kontynuacja i poszerzenie Budżetu Obywatelskiego dla Jaworza.
- Kontynuacja pracy przy otwartych drzwiach – jestem w biurze = jestem dla Was!
[O]
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- Co najmniej pół miliona złotych (ok. 1,5% wydatków) musi być nadal przeznaczony dla organizacji pozarządowych.
- Jaworzańskie Forum Organizacji Pozarządowych jako platforma dyskusji między sektorem publicznym a społecznym.
- Wsparcie działalności organizacji kulturalnych, młodzieżowych i sportowych.
[P]
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
- Gminna polityka podatkowa musi być przyjazna przedsiębiorcom i osobom po raz pierwszy podejmującym działalność gospodarczą.
- Powinniśmy opracować program ulg dla podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą.
- Ufundujmy nagrodę albo wyróżnienie dla nowych i rozwijających się firm – w tej kadencji się nie udało, powinno udać się w kolejnej.
- Utwórzmy lokalną delegaturę Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – w końcu w Jaworzu jest niespełna tysiąc mikro i małych przedsiębiorstw, a honorowy przewodniczący RIG jest jak najbardziej za.
- Inwestycje w BitCoiny – Jaworze jest partnerem w ramach projektu pilotażowego wdrażania waluty internetowej oraz ochrony danych osobowych w sieci.
[R]
(e)R JAK RADEK
- Kandydatem na wójta gminy Jaworze jest Radosław OSTAŁKIEWICZ – w latach 2007-2014 zastępca wójta, a przez ostatnie cztery lata wójt gminy Jaworze.
- Moim hasłem wyborczym jest: WIEDZA – DOŚWIADCZENIE – SKUTECZNOŚĆ.
- A myślą przewodnią pracy na wójtowskim stołku są słowa: „Jaworze to niekończący się dialog” – nic o Was bez Was!
- Odmłodzenie składu Rady Gminy Jaworze – młody wójt się sprawdził, dlaczego nie pójść o krok dalej?
[S]
SENIORZY
- Ludzie starsi to fundament każdej społeczności lokalnej – jej protoplaści i budowniczowie. Dlatego trzeba o nich dbać szczególnie. Jaworzańska Karta Seniora może to załatwić – już w tej kadencji wprowadziliśmy darmowe przejazdy PKS-em dla osób 70+. Pora postawić krok dalej.
- Uruchomienie w dawnej „Trzydziestce” Centrum Usług Społecznościowych w ramach Centrum Dialogu Międzypokoleniowego oraz (w razie pozyskania środków) Ośrodka Wsparcia Społecznego.
- Kontynuacja i poszerzenie oferty działań działań w ramach Jaworzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Wsparcie na rzecz organizacji emeryckich i wiejskich – w tym ze strony Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz organizacji wolontariackich.
- Poszerzenie usług ośrodka zdrowia o porady leczenia chorób trzeciego wieku.
- Realizacja szkoleń unijnych w zakresie integracji społecznej.
[T]
TRANSPORT I KOMUNIKACJA W JAWORZU
- Współpraca z gminami powiatu bielskiego i samorządem powiatowym w zakresie Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, którego wójt Jaworza jest „szefem”.
- Utrzymanie bezpłatnych przejazdów dla seniorów w ramach ulgi „70+”.
- Podjęcie rozmów z nowym Prezydentem Miasta Bielska-Białej w sprawie integracji PKS i MZK i współpracy cenowej, rozkładowej, sieciowej i informacyjnej.
- Podjęcie rozmów w sprawie współpracy z „Kolejami Śląskimi”.
- Możliwe uruchomienie „nocnego autobusu” w weekendy.
[U]
UZDROWISKO
- Podjęcie wspólnie z Radą Gminy Jaworze aktywnych działań na rzecz utworzenia w Jaworzu uzdrowiska.
- Pogłębienie odwiertu IGH-1 na cele uzdrowiskowe – pod warunkiem pozyskania środków zewnętrznych na ten cel.
- Budowa „Domu Zdrojowego” poprzez przebudowę tzw. „Trzydziestki” (pieniądze i projekt już mamy).
- Współpraca z Beskidzkim Zespołem Leczniczo-Rehabilitacyjnym (sanatorium w Jaworzu) w zakresie uzdrowiska.
[V]
VICE, CZYLI ZASTĘPCZYNI WÓJTA
- Właściwie powinno być na „A” = Anna Skotnicka-Nędzka.
Anna Skotnicka-Nędzka ma wyższe wykształcenie, jest rodowitą jaworzanką, pracuje w urzędzie gminy od blisko 20 lat, przechodząc przez kolejne szczeble administracyjnej kariery. Była nie tylko sekretarzem gminy (2003-2014), ale i pełnomocnikiem ochrony informacji niejawnych. Jako wicewójt Jaworza od grudnia 2014 roku odpowiadała m.in. za oświatę, pomoc społeczną, projekty o charakterze nieinwestycyjnym oraz nadzorował Referat Obsługi Techniczno-Gospodarczej.
Przez minione cztery lata mogłem na niej polegać i wspólnie ciągnęliśmy wózek o tablicy rejestracyjnej #SBI_JAWORZE. Zawsze powtarzam jedno – nie generałowie zwyciężają bitwy i wygrywają wojny, ale całe armie. Dlatego zawsze sobie cenie współpracę i współpracowników. Minione cztery lata nie byłyby tak owocne w sukcesy naszej gminy, gdyby nie ciężka praca i mądra współpraca z różnymi środowiskami i organizacjami. W tym wysiłku wspierała mnie zawsze moja zastępczyni – Anna Skotnicka-Nędzka, która mnie zawsze motywowała, czasem opieprzała, rzadko krytykowała (choć zdarzało się). I to właśnie jej chciałbym z za to wszystko podziękować. Bez Ciebie, Aniu, by się nie udało… Dzięki Ci Aniu za każdy rok naszej współpracy i partnerstwa – a najbardziej za ostatnie cztery lata. Daliśmy radę!
Stąd też chcę zarekomendować Państwu #AnnaSkotnickaNędzka na stanowisko wicewójt Jaworza na kolejnych pięć lat. Ania zna Jaworza, czuje je i wie, że Jaworze to ludzie. Ale przede wszystkim wspiera mnie, pomaga mi, a czasami wyręcza. Niesamowicie dobrze mieć kompetentną, mądrą i rezolutną zastępczynię. Ja ją już mam!
[W]
WYPRAWA W PRZYSZŁOŚĆ
- Uchwalenie przygotowanego w tej kadencji Lokalnego Programu Rewitalizacji – jako podstawowego dokumentu zachowania dziedzictwa regionu.
- Uchwalenie przygotowanej w tej kadencji Strategii Rozwoju Gminy Jaworze – jako podstawowego aktu określającego kierunki rozwoju naszej gminy.
- Uchwalenie nowego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” jako podstawy planowania przestrzennego i urbanizacji gminy Jaworze na kolejne dekady.
- Współpraca z mieszkańcami, kościołami i organizacjami pozarządowymi.
- Współpraca z miastem Bielsko-Biała w stronę utworzenia tzw. Aglomeracji Beskidzkiej.
- Planowanie na kilka kadencji wprzód.
[X]
X – POPROSZĘ O DWA KRZYŻYKI (GŁOSY)!
- Jeżeli odpowiadała Państwu moja praca przez minione cztery lata, uprzejmie proszę Państwa o głos, który upoważni mnie do jeszcze lepszej kontynuacji.
- Jeżeli Państwo odpowiedzieli pozytywnie na punkt wcześniejszy, poproszę o drugi „iks”, tzn. na kandydata albo kandydatkę z mojej listy. Tylko wtedy będę mógł spełnić ww. program wyborczy, a w każdym z piętnastu okręgów jest jeden kandydat.
- Jeżeli zakreślą Państwo w karcie do głosowania nazwisko RADOSŁAW GRZEGORZ OSTAŁKIEWICZ, to Waszą/Waszym kandydatką/kandydatem na radną/radnego powinna/powinien być:
- Okręg Nr 01: WOJCIECH JASKUŁA,
- Okręg Nr 02: JADWIGA ZABILSKA,
- Okręg Nr 03: AGNIESZKA KUKLA,
- Okręg Nr 04: MAGDALENA KRZEMIEŃ,
- Okręg Nr 05: ZBIGNIEW PUTEK,
- Okręg Nr 06: KRZYSZTOF KLESZCZ,
- Okręg Nr 07: TOMASZ GWÓŹDŹ,
- Okręg Nr 08: PIOTR FILIPKOWSKI,
- Okręg Nr 09: EDWARD PODSTAWNY,
- Okręg Nr 10: DOROTA MAMORSKA,
- Okręg Nr 11: AGNIESZKA NIEBORAK,
- Okręg Nr 12: JAN BATHELT,
- Okręg Nr 13: ROMAN KRUCZEK,
- Okręg Nr 14: TOMASZ JURCZYK,
- Okręg Nr 15: SŁAWOMIR TOMALA.
[Y]
YES, WE CAN!
- #WIEDZA – jesteśmy najlepiej przygotowani do wyzwań czekających na Jaworze – nasz kandydat na wójta zna naszą gminę i jej mieszkańców od podszewki, gdyż jest z nimi na co dzień;
- #DOŚWIADCZENIE – znamy potrzeby i problemy mieszkańców Jaworza, a przez minioną kadencję udowodniliśmy, że Jaworze jest wartością samą w sobie i swoistą filozofią życia;
- #SKUTECZNOŚĆ – ostatnia kadencja jest dowodem na to, że większość naszych działań zakończyła się sukcesem. Mieliśmy odwagę – wbrew wszystkiemu i wszystkim – podejmować decyzje odważne i niepopularne, ale zawsze służące wspólnemu interesowi. Dla nas liczy się bowiem sukces w dłuższym wymiarze czasie, a nie chwilowy błysk fleszy;
- #DIALOG – sukces nie byłby możliwy bez rozmowy z mieszkańcami Jaworza. Za to dziękujemy i prosimy o więcej! A po wyborach nie dzielmy się na „różne” kluby czy obozy, ale współpracujmy. Bo o to chodzi w samorządzie.
[Z]
ZDROWIE
- Poszerzenie oferty Ośrodka Zdrowia i jego rozbudowa wraz z podniesieniem jakości świadczonych tam usług medycznych (w ramach możliwości prawnych).
- Zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej w szkołach i przedszkolach.
- Programy profilaktyczne finansowane z budżetu gminy, np. szczepienia przeciw rakowi szyjki macicy dla dziewczynek, badania przesiewowe słuchu, badania mammograficzne, popularyzacja honorowego dawstwa krwi i komórek macierzystych, darmowe badania profilaktyczne dla seniorów w konkretnych kategoriach medycznych.
[Ż]
ŻYCIE CODZIENNE JAWORZA
- Duma.
- Identyfikacja.
- Wspólnota.